Több évtizedes álma valósult meg az alig félezer lakosú megyeszéli községnek. Az egykori tsz-iroda épületéből egy remekbe szabott faluházat alakítottak ki.
Több évtizedes álma valósult meg az alig félezer lakosú megyeszéli községnek. Az egykori tsz-iroda épületéből egy remekbe szabott faluházat alakítottak ki.
Az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér kialakítása és működtetése címet viselő beruházás ünnepélyes avatására szombaton került sor. A falu életében jelentős eseménynek számító ünnepségre eljött a térség országgyűlési képviselője, Dr. Vitányi István, a megyei közgyűlés alelnöke, Tóth Attila, az MVH Hajdú-bihari Kirendeltségének vezetője, Klepács Györgyi, valamint a helyieken kívül az elszármazottak is megtisztelték jelenlétükkel az avatót.
A berettyóújfalui Ifjúsági Fúvószenekar hívogató dallamaira egybegyűltek a Himnusz közös eléneklése után Ady Endre „A tűz csiholója” című verset hallgatták meg, majd Pap Miklós polgármester köszöntő beszéde következett. A község vezetője elmondta: régi vágyuk valósult meg, hiszen már nyolc éve eldöntötték, hogy a volt tsz-iroda épületét a kultúra szentélyévé kívánják átalakítani. Többen kétségbe vonták a végeredményt, ám mára látható, nem volt hiába való a törekvésük. A kívül-belül megújult épületben kapott elhelyezést a falu hétezer kötetes könyvtára, de ott lesz a falugazdászi iroda, klubterem, E-pont, teleház is. A közel hatvanmillió forintba kerülő beruházás százszázalékos európai uniós támogatásból – 47 millió forint - valósult meg, míg az áfa összegét önerőként az önkormányzat állta. A faluháznak nevet is kívántak adni, így esett a választásuk Gázsy Jánosra, aki a törökdúlás utáni új betelepítője volt a XVIII. században Mezőpeterdnek.
Az ünnepélyes szalagátvágás utáni szónokok azon örömüknek adtak hangot, miszerint egy csodálatosan felújított épülettel gazdagodott a település, ahol minden korosztály megtalálja az igényének megfelelő szórakozást. Vitányi István gratulált ahhoz, hogy a polgármester és az önkormányzat mert nagyot álmodni, s most álmaik valóra váltak. – Merjenek nagyot álmodni, s a megvalósuláskor örömmel teszek eleget az ilyen átadási ünnepségekre szóló meghívásoknak – mondta a honatya.
A római és görög katolikus, valamint református egyházak képviselői megáldották, illetve felszentelték az épületet, majd a berettyóújfalui Szederinda Együttes népdalcsokra után bejárták a faluházat.
Az ünnepség falunappal és az elszármazottak találkozójával folytatódott, melyen helyi és környékbeli amatőr művészeti csoportok produkciójának is tapsolhatott a közönség.