A Magyar Rákellenes Liga Berettyóújfalui Alapszervezete idén is megrendezte tudományos konferenciával egybekötött „rózsaszín sétáját” a mellrák elleni küzdelem jegyében.
A Magyar Rákellenes Liga Berettyóújfalui Alapszervezete idén is megrendezte tudományos konferenciával egybekötött „rózsaszín sétáját” a mellrák elleni küzdelem jegyében.
A rendezvény a Nadányi Zoltán Művelődési Központ nagytermében kezdődött, ahol a mintegy félszáz hölgyet Halászné Szilágyi Gyöngyi vezetőségi tag köszöntötte. A színvonalas zeneiskolai produkciók után Dr. Szénási György főorvos, az alapszervezet elnöke tartott előadást, melyből kiderült: évente 2500 nő hal meg mellrákban, ezért nagyon fontos a korai felismerés, hiszen a betegség gyógyítható. Az első mellrák ellenes „rózsaszín séta” 2011-ben volt a Lánchídon, mely kezdeményezéshez az újfaluiak is csatlakoztak 2010-ben. A főorvos felhívta a figyelmet a rendszeres mellszűrés fontosságára, hiszen a daganat 5-8 év alatt alakul ki, s minden nyolcadik, tizedik nőt érint a betegség. Önvizsgálatot már húszéves kortól kell végezni – hangoztatta a főorvos, aki szerint vannak figyelmeztető jelek: csomó, folyamatos fájdalom, duzzanat, elszíneződés, ránc, behúzódás, ekcémára utaló jelek, váladék. Bármelyik jel esetén orvoshoz kell fordulni, hiszen a késedelem gyengíti a gyógyulás esélyét.
Dr. Simon Éva, a Gróf Tisza István Kórház Radiológiai Osztályának osztályvezető főorvosa szintén a szűrő vizsgálatok fontosságáról, céljáról, a korai felismerésről szólt. Kiderült: 40 éves kor alatt ultrahangos vizsgálattal, míg 40 év fölött röntgen mammográfiával történik a szűrés. Felhívta a figyelmet arra, hogy a tapintásos vizsgálat nem helyettesítheti a mammográfiát, továbbá a korán felfedezett emlőrák gyógyítható.
Halászné Szilágyi Gyöngyi az 1990-ben alakult Magyar Rákellenes Liga céljai közt említette a szűrést, megelőzést, a rehabilitációt, kutatások, kiadványok készítését, tájékoztatást, beteg-orvos találkozók és egyéb rendezvények szervezését, lebonyolítását. A 2006-ban alakult újfalui alapszervezet tagsága tavaly 250 főre emelkedett, ám az éves tagdíj – 2000 Ft– miatt idén mintegy hetvenen maradtak. Az alapszervezeten belüli Együtt, Egymásért Emlőklub tagjai 15-en vannak.
Az előadások után a résztvevők elindultak a Szent István térre, ahol aztán a rózsaszín lufikat elengedték.