A trianoni békeszerződés aláírásának eredeti időpontjában, 16 óra 32 perckor szerte a Kárpát-medencében megszólaltak a templomok harangjai, a nemzeti lobogók félárbócra engedve emlékeztettek a 100 évvel ezelőtti eseményekre.
Így történt ez Berettyóújfaluban is, a harangozást követően a Himnusz csendült fel a város főterén kezdődött megemlékezésen.
Muraközi István köszöntőjében elsőként Gróf Apponyi Albert védőbeszédéből idézett, miszerint: „Mégis, ha Magyarország abba a helyzetbe állíttatnék, hogy választania kellene ennek a békének az elfogadása vagy aláírásának visszautasítása között, úgy tulajdonképpen azt a kérdést kellene feltennie magának: legyen-e öngyilkos azért, hogy ne haljon meg”.
Városunk polgármesterének beszéde után a Bajnóca Néptánc Egyesület tagjainak előadásában a helyi gyűjtések alapján Berettyóújfalu környéki népdalokból és táncokból készült összeállítást láthatta a főtérre kilátogató közönség.
Az emléknap az egykori Vármegyeházán folytatódott, ahol Fráter László egykori alispán emléktáblájánál a megemlékezés koszorúit helyezték el.
„Emlékezz és emlékeztess!” – ez a berettyóújfalui Trianon Emlékbizottság jelmondata, amely mindenki számára jelzi, a 100 éve történt eseményeken változtatni nem tudunk, de kötelességünk arról beszélni és emlékezni.
A „… 100 évvel Trianon után – Él Bihar, élteti szent hite!” című kisfilmet június 4-én mutatták be a művelődési házban. A közel hetven perces dokumentumfilmmel a berettyóújfalui Trianon Emlékbizottság a trianoni döntésnek, és a döntés következményeként kialakuló megváltozott világnak kíván emléket állítani.
A megemlékezés a művelődési ház udvarán tartott emléktűz-gyújtással ért véget.