A II. világháború berettyóújfalui és berettyószentmártoni civil áldozataira, köztük Oláh Zsigmond református lelkészre emlékeztek október 17-én.
Az emlékező istentisztelet során Szabóné Nagy Andrea hirdetett igét.
Szabóné Nagy Andrea Oláh Zsigmondról is beszélt, aki alig 30 éves korában vált a megszálló erők áldozatává. A lelkész éppen segítséget nyújtott egy gyülekezeti tagnak, amikor egy szovjet katona megölte.
A hitoktató lelkipásztorról lánya, Dr. Csejtei Istvánné Dr. Oláh Ildikó is megemlékezett.
Oláh Zsigmond emléktáblájának koszorúzását követően a II. világháború áldozatainak emlékére állított szobornál folytatódott a megemlékezés.
Bagdi László a második nagy világégésről és annak következményeiről beszélt. Mint mondta, a szovjet erők a felszabadítás hazug jelszavára alapozva tartósan megjelentek Kelet-Közép-Európában. A Szovjetunió 1944-ben elszakította Magyarország bécsi döntések révén visszaszerzett területeit, ami 80 év elteltével is egy tragikusan fájó, kibeszéletlen pontja a magyar társadalomnak. A történész-muzeológus kiemelte, kötelességünk emlékezni az áldozatokról. Mint ahogy a civil áldozatok mellett a Berettyóújfaluból besorozott hősi halált halt katonákról is, hisz amíg emlékezünk rájuk, addig áldozatuk nem volt hiábavaló.
Lisztes Tibor, a Berettyóújfalui Baptista Gyülekezet presbitere a lelki megerősödésre hívta fel a figyelmet, mert vannak önmagunkkal, másokkal, szellemi erőkkel vívott lelki harcaink, melyekre fel kell készülnünk.
Majláth József, a Berettyóújfalui Református Egyházközség lelkipásztora a megemlékezés során úgy fogalmazott, a háborúban harcolóknak köszönhető, hogy ma béke lehet. Imájában városunkra, valamint az egész világra kiterjedő békéért fohászkodott.