A XIV. Vándorlegény Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat Észak-Magyarország, illetve Észak-Alföld régiók közös kiállításmegnyitójának adott otthont a Nadányi Zoltán Művelődési Ház.
A november 9-i ünnepi megnyitón a résztvevőket Majosi Pálma tankerületi vezető, Pap Bernadett és Kolozsvári István egyesületi elnökök, valamint Muraközi István polgármester köszöntötte. A városvezető elmondta, a népművészet valamennyi ága reneszánszát éli az országban, illetve Berettyóújfaluban.
Majosi Pálma gondolatait azzal kezdte, a népművészeti tárgyak mellett az éneknek, valamint a táncnak is nagy ereje van. Ezért fontos, hogy megjelenjenek a diákok, gyermekek életében, így hagyományainkat később ők is továbbadhatják a következő nemzedéknek.
Pap Bernadett, a Matyó Népművészeti Egyesület elnöke – egyben a kiállításmegnyitó észak-magyarországi házigazdája – köszöntőjében arra tért ki, a 30 éve alakult egyesület felelősségének, illetve kötelességének érzi a folklór mellett a kézműves hagyományok ápolását. Kolozsvári István, a megnyitó észak-alföldi házigazdája az alkotópályázat hagyományáról beszélt.
Az ifjúsági pályázat a hagyományos kézművességen alapuló valamennyi mesterségre kiterjed, ám egyes alkotói területek kifejezetten népszerűnek bizonyulnak.
Dr. V. Szathmári Ibolya arról is beszélt, a nehéz járványidőszak hogyan fejtette ki hatását a pályázatra.
A zsűri elnöke a beküldött pályázatok kapcsán elmondta, a pandémia ellenére kifejezetten színvonalas művek születtek. Hozzátette, a hat megye alkotóinak pályamunkáját kettő gyermek, illetve kettő ifjúsági korcsoport szerint értékelték.
A díjak átadását követően Csernik Szende különleges előadását láthatta a közönség. A székely mesemondó lábbábokkal adta elő A szegény ember és a farkas történetét.
A beküldött pályamunkákat országos szinten januárban értékelik. Addig azonban az érdeklődők a regionális forduló legkiemelkedőbb észak-magyarországi, valamint észak-alföldi alkotásait egészen november 30-ig megtekinthetik a Bihar Vármegye Galériában.