Történelmi témájú pódiumbeszélgetéssel folytatódott a Sinka István Városi Könyvtár családi kapcsolatrendszerek összetettségéről szóló programsorozata. A január 26-ai alkalom vendége Ablonczy Balázs volt, akivel Szőke Richárd Rajmond, a Bihari Múzeum történész-segédmuzeológusa az 1918-20-as időszak menekült családjairól beszélgetett.
Az eseményen elhangzott, az első világháború után 4-500 ezer magyar menekült a mai Magyarországra annak valamilyen következményeként, hogy szülőföldje idegen állam megszállása, majd fennhatósága alá került. A Lendület-Trianon 100 Kutatócsoport vezetője, Ablonczy Balázs a téma kapcsán úgy fogalmazott, a Trianon utáni menekülés történetéről a legutóbbi időkig nagyon kevés tudományos feldolgozás született.
Ablonczy Balázs a pódiumbeszélgetés során arról is szólt, az elmúlt 100 évben az elszakított területekről több mint 1 millió ember jött át Magyarországra, a leszármazottakkal együtt napjainkban 2,5-3 millió embernek van valamiféle kötődése a határon túli régiókhoz. Ez az érzelmi kötelék egyfajta érzékenységet, a családi és nemzeti múlt észben tartását foglalja magába, de a történész úgy véli, a körülöttünk lévő világot is segít értelmezni a Trianon utáni menekülés története.
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósuló programon a könyvtárban működő olvasókörök tagjai, valamint a BSZC Arany János Gimnázium és Technikum végzős diákjai vettek részt, akik sok hasznos információval gazdagodtak az 1918-20-as időszak menekült családjait illetően.