Október 1-jén történetük során először helyi intézmények is csatlakoztak a Kutatók Éjszakájához.
A rendezvénysorozat 2005-ben indult el Magyarországon, és azóta az ország összes régiójában szerveznek eseményeket ennek keretében. 146 szervező intézmény 200 helyszínen biztosította azt a több mint 2.500 programot, melyek a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítését tűzték zászlójukra.
Városunkban számos érdekes programon vehettek részt az érdeklődők. A könyvtár rendezvénytermében több ismeretterjesztő előadás is helyet kapott. Baranyai Norbert Sinka István életművének jelentőségéről beszélt. A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet adjunktusa bemutatta a Sinka-versek típusait, valamint a Kossuth-díjas költő népi író kapcsolataira is fény derült az előadás során.
Kolozsvári István etnográfus, a Bihari Népművészeti Egyesület elnöke Sinka István korát, illetve a paraszti társadalom életmódját ismertette „Mi van a tarisznyában?” című előadásában. A prezentáció képet adott azokról a folyamatokról, melyek a múlt és jelen bihari társadalmának meghatározó elemei voltak. Az érdeklődők a természetben található élelemforrások megszerzésének lehetőségeiről, valamint előállításuk módjairól egyaránt információkat kaptak.
Szőke Richárd Rajmond, a Bihari Múzeum történész-segédmuzeológusa a BUSE megalakulását, illetve a helyi zsidóság abban betöltött szerepét vette górcső alá.
A prezentációk sorát a bihari táncokat feltáró kutatás beszámolója zárta többek között Csarkó Imre előadásában.
A gyermekek számára a könyvtár dolgozói Sinka Istvánhoz kötődő kézműves tevékenységgel készültek, melynek során a fiatalok nyomdai présgéppel linónyomatokat és kis könyveket készíthettek.
Az apróságokat a kamaszkuckóban papírszínház mesemondás várta. A programok kapcsolódtak az intézmény által Sinka István születésének 125. évfordulója alkalmából indított rendezvénysorozathoz.
A nap repertoárjában szerepelt még múzeumi kézműves foglalkozás, exkluzív gyűjteménybemutató és táncház, de kemencében készült hagyományos népi ételeket is kóstolhattak az október 1-jei alkalmon résztvevők. A Kutatók Éjszakája városunkban a Kódex zenekar koncertjével zárult. A trió a ’60-as, ’70-es évek hangulatát idézte meg a Zsinagóga Kultúrtérben.