Huszonnegyedik alkalommal adott otthont a sportcsarnok a Bihari Számadó Napoknak. A kétnapos rendezvény a város, illetve a térség egyik legkiemelkedőbb eseménye, a bihari térségben élő vállalkozók seregszemléje. Az alkalomra idén a romániai Szilágy megyéből is érkeztek.
A programsorozat megemlékezéssel kezdődött a Kálvin téren. A tavaly felavatott emléktáblánál az 1914 és 1918 között életüket vesztett berettyóújfalui iparosokra és kereskedőkre emlékeztek. Az emlékműnél Majláth József református lelkipásztor, illetve Rákóczi Jenő római katolikus plébános kért áldást. Koszorúkat a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, Margitta Megyei Jogú Város Önkormányzata, Berettyóújfalu Város Önkormányzata, a Berettyó Kulturális Központ, valamint a történelmi egyházak nevében helyeztek el.
A nagyszabású kiállítást dalcsokor nyitotta, a sportcsarnokban moldvai népdalok csendültek fel.
A kiállítókat és a látogatókat Halász János köszöntötte, aki a Városok, Falvak Szövetségének 16 éve működő hálózatáról beszélt. A több mint 30 településből álló szövetség elnöke mint mondta, céljuk a meglévő közösségi kapcsolatok erősítése, valamint újabb kapcsolatrendszerek kialakítása.
Fontos, hogy a vállalkozók találkozhassanak, tapasztalatot cserélhessenek – fogalmazott Szilágyi Róbert István, aki a helyi és a szilágysági vállalkozók közötti kapcsolat megteremtésének jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Pajna Zoltán beszédében hangsúlyozta, az hogy Szilágy megyéből is érkeztek a Bihari Számadó Napokra, azt mutatja, a rendezvény szervezői igyekeznek a megye és akár az ország határain is túllépni.
A Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat elnöke az őszi számadásról is beszélt, amelynek mint mondta, nem csak a mezőgazdaságban, de az iparban is nagy szerepe van.
A Bihari Számadó Napok a több mint 20 év során hihetetlen fejlődésen ment keresztül. Ehhez nagy mértékben hozzájárult a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – hangsúlyozta Pajna Zoltán, aki ebből az alkalomból egy jelképes ajándékot adott a kamaráknak. A megyei önkormányzat településeit ábrázoló puzzle-t Dr. B. Csák István, illetve Miklóssy Ferenc vette át.
A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntőjében a hazai vállalkozók fontosságát emelte ki. Mint mondta, az idehaza előállított termékek a világjárvány során felértékelődtek. Beszédében a járványt követő gazdasági változásokról is szólt.
A számadó napokon hagyományos, ám modern eszközökkel előállított termékek láthatóak – fogalmazott Dr. B. Csák István, aki hozzátette, bízik benne, a kiállítás hatására a fiatalság is kedvet kap az efféle portékák előállításához. Ugyanis mint mondta, a világjárvány idején bebizonyosodott, ezek a helyben előállított termékek nagyban hozzájárulnak élelmiszerellátásunk biztonságához.
A vidékfejlesztésért felelős alelnök arról is beszélt, az agrárium szereplőit a háborún kívül egy évtizedek óta nem látott aszály is sújtotta. A mezőgazdasággal foglalkozókat ezért a tenni akarásra, cselekedésre buzdította.
Muraközi István köszöntőjében a több mint két évtizedes hagyományra visszatekintő rendezvény célját, illetve jelentőségét emelte ki.
A polgármester hangsúlyozta, a rendezvényen kiállítók széles palettája mutatta be termékeit: a Bihari Népművészeti Egyesülettől kezdve egészen a Tama Hungary Kft.-ig.
Nem csak a megyéből, hanem az egész országból, sőt a határon túlról is fontos a vállalkozók bevonzása a térségbe. Hangsúlyozta Győrfi Sándor, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Berettyóújfalui Szervezetének új elnöke.
A hagyományokhoz hűen idén is átadták a Nyíri István-díjat, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara különdíját, illetve a vásár- és termékdíjakat. A Nyíri István-díjat idén Vadasné Kiss Angéla vehette át a város, valamint a térség gazdaságának egészét szolgáló tevékenységének elismeréseként.
A hotel tulajdonosa az 1986-os kezdetekről is beszélt.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara különdíját a Magyarhomorogról érkezett Szatmáriné Tóth Emese érdemelte ki. Az alkalomra a Bihar Díszfaiskola és Arborétum saját terméseiből előállított dzsemjeivel készült.
Termékdíjjal Molnár-Bohár Mónika mézeskalács-készítőt, illetve Tóth Zoltán egyéni vállalkozó, nyílászáró készítő, kereskedőt jutalmazták. A Termékdíjak közül az első helyezettnek járó serleget Nagy Márta vehette át. A biharkeresztesi kistermelő másfél éve készít sajtokat. A mesterségbe sajtkészítő ismerősei révén kóstolt bele.
Többek között gomolya, friss sajt, füstölt sajt, valamint házi joghurt szerepelt a kistermelő standjánál. Hogy melyek a legkedveltebb termékek, arról Nagy Márta beszélt.
Az első helyezést kiérdemelt sajtok, illetve tejtermékek több szempontból is különlegesek.
A Vásárdíjak harmadik, továbbá második helyezettje a furtai Juhász Erzsébet Hagyományőrző Egyesület, valamint az Északi Agrárszakképzési Centrum Brózik Dezső Tagintézménye lett. A Vásárdíj győztesének járó díjjal az Apáti Ízek Kereskedőházat jutalmazták.
A 24. Bihari Számadó Napok egy nemes célú, rendhagyó eseményre is alkalmat adott. Az Aranytál Alapítvány általános iskolás tanulókat ajándékozott meg. Az egyenként ötezer forint értékű ajándékcsomagok egészséges élelmiszereket tartalmaztak. Az alapítvány a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től 350 ezer, Berettyóújfalu Város Önkormányzatától 100 ezer forintnyi támogatást nyert el. Az összesen 450 ezer forintos támogatás az alapítvány egyik céljához, a hátrányos helyzetű gyermekek étkezésének segítéséhez járult hozzá. A helyi, állami fenntartású iskolák diákjai közül összesen 90 gyermek részesült ajándékban. A tanulók az egészséges ételekből álló csomagokat iskoláikban vehették át, az alkalmon az ajándékcsomagok átadása jelképes volt.
A kétnapos rendezvénysorozat programjai közül idén se maradhattak el a kulturális programok, színpadi műsorok.