A II. világháború berettyóújfalui és berettyószentmártoni áldozataira gondoltak vissza október 17-én.
A megemlékezés a Bihari Múzeum épületénél kezdődött, ahol Szőke Richárd Rajmond emlékbeszédében felidézte, borzalmas, mennyi civil áldozatot kívánt a hatalom a II. világégés idején. A történész-segédmuzeológus beszélt továbbá a túlélőkről is, akikre a harcok befejezése után nem a szabadság és a boldog békeidők kora várt.
Rákóczi Jenő plébános úgy fogalmazott, a II. világháború mindent elvett az áldozatoktól.
Majláth József lelkész Isten igéjét osztotta meg a jelenlévőkkel a Zsoltárok könyvének 130. részéből.
A megemlékezésen résztvevőket a II. világháború helyi polgári áldozatainak emlékére állított Kálvin téri emlékmű koszorúzását követően istentisztelet várta a református templomban.
A megemlékezésen jelen volt az 1944 októberében a Vörös Hadsereg által meggyilkolt hitoktató lelkész, Oláh Zsigmond lánya. Dr. Csejtei Istvánné Dr. Oláh Ildikó édesapja domborművénél azt mondta, városunkban évtizedek óta október 17-én gondolnak vissza a II. világégés helyi áldozataira. Gondolatait azzal folytatta, rendkívül hálás a Berettyóújfalui Református Egyházközségnek, hogy továbbra sem felejtkeznek el az édesapjáról. Az egykori lelkész lánya azonban nem csak emiatt érez hálát.
Miután a jelenlévők elhelyezték a megemlékezés virágát és koszorúit Oláh Zsigmond domborművénél, a református templom melletti hősi halottak emlékművéhez vonultak, ahol a hajdani hitoktató lelkész családja mellett városunk intézményeinek képviselői szintén koszorúkat helyeztek el.