Kedves emlékeket bemutató festményekből nyílt tárlat a Nadányi Zoltán Művelődési Házban. Az apropót Tóth Sándor Holló László-díjas festőművész, pedagógus 85. születésnapja adta. A „Színek és fények” címet viselő kiállítás november 17-ig tekinthető meg a Bihar a Vármegye Galériában.
A tárlatmegnyitó résztvevőit Muraközi István köszöntötte, aki hangsúlyozta, többszörösen is kitüntetett. Mint mondta, általános iskolai tanítója, a festőművész felesége, Tóthné Klárika volt, majd a középiskolai tanulmányai során Tóth Sándorral is megismerkedhetett. Városunk polgármestere, kiemelte, Tóth Sándor tanóráinak hangulata egy életén át elkísérik őt, valamint a pedagógus minden egykori tanítványát.
Diákok nemzedékei kerültek ki Tóth Sándor keze alól a négy évtized alatt, legtöbben sokunk közös iskolájából, az Arany János Gimnáziumból – hangsúlyozta Kolozsvári István, aki megtisztelő feladatnak érezte, hogy egykori tanára kiállítását ő nyithatta meg. Beszédében úgy fogalmazott, a festőművész Hencidától Berettyóújfaluig tartó életútja az európai kultúra és képzőművészet sok ezer kilométerét, illetve sok ezeréves múltját foglalja magába. Mint mondta, a diákok közül sokuknak az is megadatott, hogy a pedagógusnak ebben a nagy utazásában útitársai legyenek.
Kolozsvári István arról is beszélt, Tóth Sándortól néprajzosként, muzeológusként, illetve kultúrmunkásként is elsajátíthatott egy ma is érvényes gondolatot: „A művészet megtaníthat mindenre. Az odafigyelésre, az igényességre, és még a tudományos gondolkodásra is.”
A jeles alkalmon maga az ünnepelt festőművész is beszélt többek között alkotásainak témájáról, festészeti stílusáról, egyéniségéről, illetve utazásairól, melyek mindig megihlették és ámulatba ejtették.
A világjáró pedagógus, festőművész azt is elárulta, tárlatának címe mire utal. Mint mondta, a modern festészet, ahogyan a valóságot, úgy a fényeket is kiszűri. Ám a színek és a fény a kifejezés legfőbb eszköze.
A festmények tematikáját illetően több nagy „szerelme” is van a festőművésznek. Az utazásai során látottak mellett a hazai tájakat – beleértve szülőhelyét, Hencidát, illetve Berettyóújfalut – is szívesen ábrázolja festővásznon. Hangsúlyozta, minden alkotásához szép emlékek fűzik, így mindegyik mű ugyanolyan kedves számára.
Tóth Sándor életét a festészet mellett több évtizeden át a pedagógia töltötte be, amire a mai napig szívesen gondol vissza.
A művelődési ház a jeles alkalmon egy régi hagyományt élesztett újjá. Kettő festményt tombolán sorsoltak ki, így ketten Tóth Sándor egy-egy alkotásával térhettek haza.
A megnyitó a tárlat bemutatásával zárult. Tóth Sándor alkotásairól egyenként beszélt, kiemelve a kertjüket ábrázoló festményt, amely eddig még soha nem szerepelt kiállításban. A festőművész hangsúlyozta, a képen látható kert összesítve mutatja be a múltat, 50 év tevékenységét, családjával együtt töltött pillanatait, illetve életük útját.