A kommunizmus áldozataira emlékeztek február 25-én. 1947-ben ezen a napon Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a kommunistákkal szembeni kiállása miatt a szovjet hatóságok letartóztatták, majd a Szovjetunióba vitték, ahol nyolc évet töltött fogságban.
Városunkban ebben az évben a Bihari Polgári Esték keretében, filmvetítéssel gondoltak vissza az áldozatokra. A programsorozat néhány évvel ezelőtti indulásáról Muraközi István beszélt a jelenlévőknek.
Hazánkból körülbelül 1 millió embert hurcoltak el a szovjet kényszermunkatáborokba, és nem tudjuk, hányan szenvedtek az itthon maradott üldözöttek. Ez a szám azt jelenti, hogy szinte mindannyian érintettek vagyunk a témában a nagyszüleink vagy szüleink, az ő jó szomszédjuk vagy baráti kapcsolataik szenvedésein és gyászán osztozva. Faragó Annamária „Embernek farkasa” c. dokumentumfilmje egy titkos ÁVH börtön történetét beszéli el, melyet a rendező és író előtt nem kutatott senki. A dokumentumfilmes ugyan személyesen nem tudott jelen lenni a vetítésen, viszont gondolatait – Lisztes Éva művelődési ház vezető tolmácsolásában – eljuttatta a berettyóújfalui közönségnek. Faragó Annamária szerint – aki maga is érintett a témában – azért kell a Gulag régmúlt drámai emlékeit feltárni, és azért nem szabad elhallgatni az egykor történteket, mert ha nem ismerjük a felmenőink szenvedéseit, az megbetegít. „Ismernünk kell a családtörténetünket, és ha van mit feltárni, ha vannak olyan sebek, amelyeket meg kell gyógyítani, tegyük meg, mert hitem szerint értelmes, boldog életre szánt mindannyiunkat a Teremtő” – véli a kétrészes dokumentumfilm rendezője.