Extrém módon megnövekedett az interneten elkövetett csalások száma, a bűnözők nagyon komoly nagyságrendben ürítik ki a sértettek bankszámláit.
A szélhámosok a valós élethez hasonlóan a kibertérben is megpróbálják megtéveszteni az embereket, hogy ezzel bevételre tegyenek szert. Az elkövetők minden olyan csatornán felkeresik a leendő sértetteket, amin keresztül kommunikálni lehet velük. A csalók valamilyen érzelmi módon próbálják meg zsarolni áldozataikat, akik ennek hatására megadják azokat a titkos adatokat, melyeket soha senkinek nem lenne szabad elmondani.
A legjellemzőbb elkövetési módszerekről, illetve a gyanús jelekről Dr. Tóth Ferenc, a Berettyóújfalui Rendőrkapitányság vezetője nyilatkozott a Berettyó Televíziónak.
A rendőr ezredes a beszélgetés során hangsúlyozta: mivel hazánkban rendkívül gyors a banki átutalás folyamata, ezért alig-alig van esély a nyomon követésre azonnali intézkedések esetén is. Az ellopott pénz nagyon hamar vándorol számláról számlára, és a legtöbb esetben külföldön köt ki, ezért még fontosabb, hogy legyünk elővigyázatosak a gyanús telefonhívásokat, SMS, illetve e-mail üzeneteket illetően, így elkerülhetjük az áldozattá válást.