„Egy nő, több mint csak asszony”. Ezt a címet viseli Gyimesi Emese előadása, mely Szendrey Júlia, a XIX. századi magyar történelem egyik legérdekesebb nőalakját anyaként, illetve alkotóként mutatja be.
Milyen volt Szendrey irodalmi pályafutása, női szerzőként hogyan fogadták a kortársak. Milyen lehetett gyermekeinek egy pezsgő szellemi légkörben élni, mennyire itatta át az irodalom az ő életüket. Többek között ezekre a kérdésekre kapott választ a Sinka István Városi Könyvtár közönsége.
A Petőfi feleségét két szempontból megközelítő előadás kifejezetten közel áll Gyimesi Emeséhez. Az irodalom- és társadalomtörténész egyetemistaként kezdte el kutatni, milyen lehetett Szendrey Júliának a XIX. században nőnek lenni. Ebben például naplók, versek, családi levelezések, otthoni folyóiratok segítették munkáját. A változatos forrásokból kiderül, Szendrey nem csupán Petőfi hitvese volt. – Egy nagyon mélyérzésű, önreflexív személy volt, akit már 17 évesen felnőtt, érett gondolkodásmód jellemzett. Úgy gondolta, a külső imázs helyett a belső világra kell koncentrálni – hangsúlyozta a kutató, aki úgy véli, Szendrey gondolatai ma is nagyon aktuálisak.
Az 1850-60-as éveket felölelő, ismeretterjesztő előadás megannyi helyre eljutott már. Berettyóújfalu mellett járt már többek között Marcaliban, Újpesten, illetve Szolnokon is.