Tizenkettedik alkalommal tartották meg szeptember utolsó szombatján a Berettyóújfalu és Vidéke Méhészek Egyesülete, illetve a Bihari Mézlovagrend szakmai találkozóját, méz- és eszközvásárát, vagyis a Bihari Mézes Napot.
A program hagyományosan a mézlovagrendek városi felvonulásával vette kezdetét, melynek része volt egy rövid megemlékezés is a Méhészek Fájánál. Hét hazai, valamint öt határon túli lovagrend tette tiszteletét az idei mézes napon.
Dr. Vitányi István köszöntőjében arról beszélt, hazánk élen jár a méhészet vonatkozásában.
A szeptember 28-ai alkalmon jelen volt a 2024. év Mézkirálynője, a 25 éves Takács Fanni is. A Hajdúböszörményből származó mézkirálynőt idén augusztusban választották meg a Nemzetközi Mézvásár és Méhésztalálkozón, így egy éven keresztül ő képviseli a magyar méhésztársadalmat, illetve népszerűsíti a hazai termelői mézet a különböző mézes eseményeken.
Muraközi István megnyitó beszédében úgy fogalmazott: a Bihari Mézes Napnak köszönhetően a magyar méhésztársadalom minden évben Berettyóújfalura fókuszál egy napra, ami a településnek is emeli a fényét.
Ebben az évben a Bihari Mézlovagrend három új taggal bővült, akiknek avatását Fekete András, a helyi lovagrend nagymestere, illetve Takács Fanni mézkirálynő végezte el.
A mézre, méhekre, méztermelő családokra, továbbá a lovagrendekre Majláth József, a Berettyóújfalui Református Egyházközség lelkésze kért áldást Istentől, majd átadták a kettős céllal alapított Fábián Gyula Emlékdíjat.
Az elismerést a tizedik mézes napon ítélték oda elsőnek, idén pedig Dr. Vitányi István kapta meg az oklevélből, valamint kaptárt szimbolizáló ajándékdobozból álló díjat.
A nap folyamán sor került a szervezők által meghirdetett rajzpályázat eredményhirdetésére is.
A rajzpályázat eredményhirdetésén kívül mézkóstoló és -verseny várta, illetve kulturális programok szórakoztatták a mézes nap iránt érdeklődőket.