Zártkörű emlékülés keretében ünnepelte meg a Bihari Múzeum alapításának 50. évfordulóját a Zsinagóga Kultúrtérben október 19-én. Az eseményt Kállai Irén a Berettyó Kulturális Központ igazgatója nyitotta meg, aki köszöntőjében egy osztálytalálkozóhoz hasonlította az eseményt, hiszen a több mint 100 résztvevőt a jelenlegi és egykori múzeumi dolgozók, önkéntesek, támogatók és partnerek mellett civil- és szakmai szervezetek, valamint a fenntartó képviselői alkották.
Muraközi István polgármester Babits Mihály szavaival köszöntötte a vendégeket, majd megköszönte az elmúlt 50 év munkáját, és méltatta azt az állandóságot és megújulást, ami jellemezte az elmúlt időszakot, és ami által előremozdították a múzeum dolgozói, hogy az állandó és az időszakos kiállítások is mind a felnőtt, mind az ifjú és gyermek korosztály számára is vonzóvá, értékké váljanak, elősegítve ezzel is a Bihari identitás és a hazaszeretet üzenetének megőrzését.
Az rendezvényen Dr. Szende László a Kulturális és Innovációs Minisztérium Közgyűjteményi Főosztály főosztályvezetője, Dr. Cservenyák László, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnökségi tagja, illetve Dr. Pusztai Gabriella a Pulszky Társaság Kismúzeumi Tagozatának testületi tagja is elismerő szavakkal illette az elmúlt 50 év munkáját.
A múzeum első néhány évtizedét V. dr. Szathmári Ibolya előadásán keresztül eleveníthették fel a résztvevők, akinek személyes kötödése is van a Bihari Múzeumhoz, hiszen elsőként muzeológusként, majd múzeumigazgatóként, később megyei múzeumigazgatóként is végigkísérte a Bihari múzeum tevékenységét. A Bihari Múzeumért Alapítvány alapító tagjaként pedig jelenleg is van rálátására a múzeum szakmai és közművelődési munkájára.
Az előadássorozatot Szőke Richárd Rajmond, történész-muzeológus, a Bihari Múzeum jelenlegi munkatársa folytatta, aki napjaink múzeumi munkájába való betekintésre invitálta a vendégeket „Mit is csináltok Ti egész nap a múzeumban?” címmel, amiben a Bihari Múzeum 2021 és 2024 közötti tevékenységét részletezte, a jelen tevékenységek ismertetése mellett kitért azokra a nehézségekre is, melyek a COVID-19, a részleges bezárások és az energiahatékonysági intézkedések következtében érték az intézményt. Emellett kiemelte, az utóbbi években nagy hangsúlyt fektetett a Bihari Múzeum arra, hogy még szélesebb közönségnek tudják megmutatni a múzeumban folyó munkát.
Kolozsvári István etnográfus, a Bihari Népművészeti Egyesület és a Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnöke, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja előadásában, személyes kötődésű emlékeit felelevenítve nyerhettek betekintést a Bihari Múzeum elmúlt közel 30 évébe az érdeklődők.
Az emlékülés a Bihari Múzeumban egy egyedülálló kiállítás bemutatásával zárult, amely részletesen tartalmazta az elmúlt 50 év eseményeit, történéseit.
Az előadások után, állófogadás keretében születésnapi tortával és pezsgővel ünnepeltek resztvevők, és jóízű
baráti beszélgetésekben elevenítették fel az elmúlt évek alatt megélt emlékeiket.
A Bihari Múzeum az elmúlt fél évszázadban rengeteg kiállításnak a megvalósításán munkálkodott, amit több ezer látogató tekintett meg az évek alatt, és ennek a munkának köszönhetően több, mint 40.000 műtárgy vált a Bihari Múzeum gyűjteményének szerves részévé, ezáltal megőrizve azokat a jelen generáció és az utókor számára.