Berettyóújfalu és az RMDSZ Bihar megyei szervezte 2001 óta közösen rendezi meg a Magyar Kultúra Ünnepét. Az időközben egyhetesre bővült rendezvények nagyváradi gálaestjét január 22-én a Szigligeti Színházban tartották – teltházas közönség előtt – ahol a két fővédnök, Bíró Rozália szenátor és Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő tartott ünnepi beszédet.
Az RMDSZ-es politikus örömét fejezte ki amiatt, hogy olyan sokan gyűltek össze, hogy együtt dobbanjon a szívük a Himnusz befejezésének napján, az 1989 óta a Magyar Kultúra Napján tartott gálaesten. Az ünnep a tiszteletadásra is alkalom, ugyanis ezen a napon adják át a Magyar Kultúráért díjakat a határ túloldalán azoknak, akik maradandót alkottak a magyar kultúra különböző területein. A politikusasszony hangsúlyozta: a szülőföldön nemcsak lenni, maradni, hanem boldogulni is kell.
Vitányi István ünnepi köszöntőjében kiemelte: nagy öröm és elégtétel Nagyáradon ünnepelni a Magyar Kultúra Napját, hiszen kevés olyan város van, amely olyan nagy hatással írta be magát a magyar kultúrtörténetbe, mint a Körös-parti város. „Szegényebb lenne a magyar újságírás, az irodalom, az épített örökség, a műemlék és szoborpark Várad nélkül.” Kitért a honatya a magyar kormány által indított Határtalanul programra, mely lehetőséget biztosít arra, hogy minden magyar fiatal legalább egyszer eljusson a határon túli magyarlakta területekre.
Kiemelte még az ünnep kapcsán azt, hogy az összmagyarság egyetemes himnuszának születésnapja alkalom arra, hogy együtt dobbanjon a szív Budapesten, Csíksomafalván, Selmecbányán, Újvidéken, Ungváron, Nagyváradon, Berettyóújfaluban, de Calgaryban, Oslóban és Sydneyben, mindenütt, ahol magyarok élnek. Emlékeztetett arra a történelmi lehetőségre, amit a magyar kormány kínált a határon túliaknak: a magyar állampolgárság visszaszerzését, illetve a szavazati jog megadását. „Ne hagyják veszni ezt a történelmi esélyt, hiszen ezáltal a magyar Országgyűlés igazi nemzetgyűlés tud lenni, mert Önöknek is lehetőségük van beleszólni a döntésbe, hogy merre menjen tovább Magyarország!” Végezetül köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatásukról biztosították a friss magyar állampolgárokat a választói jog gyakorlásában, az adminisztrációs előkészületekben.
A gálaműsorban a Liliomfi-remixet láthatta a közönség, öt középiskola és két egyetem 68 hallgatója előadásában, akiket nyolc színész készített fel október óta a Színház az iskolában, iskola a színházban program keretében.