2025. május. 22, csütörtök
Júlia, Rita napja van.
 
Címoldal | Városi hírek | Kulturális hírek | Rólunk | Elérhetőségünk | Youtube csatornánk |
 
Szakmai út és kirándulás Strasbourgba

 
 
2012-03-19 18:55:54 | Frissítve: 2012-04-12 21:40:28
 
 
Hazánk európai uniós csatlakozása óta az európai parlamenti képviselőknek évente 100-100 fő fogadására van lehetőségük. Gál Kinga, a Fidesz néppárti képviselője második ciklusát tölti az Európai Parlamentben, ahol Hajdú-Bihar megye tartozik hozzá. Március 14-18. között egy 50 fős tanári küldöttséget hívott meg Földesről, akiket elkísért a Bihari Hírlap tudósítója is.


 

 

Hazánk európai uniós csatlakozása óta az európai parlamenti képviselőknek évente 100-100 fő fogadására van lehetőségük. Gál Kinga, a Fidesz néppárti képviselője második ciklusát tölti az Európai Parlamentben, ahol Hajdú-Bihar megye tartozik hozzá. Március 14-18. között egy 50 fős tanári küldöttséget hívott meg Földesről, akiket elkísért a Bihari Hírlap tudósítója is.

 


 

Az autóbuszos utat egy soproni utazási iroda szervezte, melynek idegenvezetője igen hasznos információkkal, ismeretekkel „bombázta” az utasokat, akik az osztrák autópályán megtudhatták: Ausztria hét tartományi szövetség állama, melynek fővárosa Bécs, a császárváros. Passau pedig arról híres, hogy Szent István felesége, Gizella ott van eltemetve. Szó volt még Linzről, Régensburgról, Münchenről, majd a csoport megérkezett németországi szálláshelyére, Kehl városába.

 

A nemzeti ünnepet viszont már Franciaországban, Strasbourgban, az elzászi régió központjában töltötték a vendégek. A Rajna partján álló Európai Parlament épületéhez érve, arról értesültek, hogy Gál Kinga négy fiúgyermeke közül az egyiket baleset érte, így előző nap a képviselőasszony visszautazott Brüsszelbe. A csoportot ezért egyik asszisztense, Demeter Dorka fogadta. A szigorú beléptetés után az Európai Unió működéséről kapott tájékoztatást a csoport. Kiderült: az Európai Bizottság és a Miniszterek Tanácsa Brüsszelben ülésezik, míg az Európai Parlament négynapos plenáris ülésére havonta utazik az egész brüsszeli küldöttség (képviselők és asszisztenseik) Strasbourgba. A 2007-es bővítés után a képviselők létszáma 754 lett, akik különböző frakciókban dolgoznak. Legnagyobb az Európai Néppárt, Európai Demokraták Frakciója 277 fővel, melyhez a Fidesz 17 képviselője is tartozik. A magyar képviselők száma 22, ugyanis kettővel csökkent számuk a legutóbbi bővítés óta. Egyébként összesen 27 magyar nemzetiségű képviselő van az EP-ben: Romániából három, Szlovákiából pedig kettő. Az EP két és félévente rotációs alapon vált elnököt. A 14 alelnök közt tudhatjuk Surján László néppárti képviselőt, aki Tőkés Lászlót váltotta idén január 1-től, míg Szájer József a néppárti frakció alelnöke 2004 óta.

 

Az EP első roma képviselőjét a Fidesz adta Járóka Lívia személyében, mint ahogy az első süket képviselőt is, Kósa Ádámot. Utóbbiról tudni kell, hogy jeltolmácsa az elnökségre háttal foglal helyet a plenáris teremben, a képviselővel szemben. Az EP havi munkarendjéről tudni kell, hogy egy hét a szakbizottsági üléseké, a másik a képviselőcsoportoké, míg a harmadik héten plenáris ülések vannak. Az úgynevezett külső parlamenti tevékenységek keretében van lehetőség a választókkal való találkozókra, illetve részt venni a kampányban.

  

Kérdéseket is feltett a BH munkatársa, így az előző napokban megszületett hazánkat elmarasztaló Európai Tanács határozatával kapcsolatban, mely szerint 495 millió euró megvonásával büntetnék hazánkat az államháztartási deficit miatt. Az asszisztens elmondta: ez a szakterület nem hozzájuk tartozik, ám soha annyi támadás nem érte az EU részéről hazánkat, mint az elmúlt egy évben. A következő kérdés a szomszédos országokban élő magyar nemzetiségű kisebbségekre, jelesül a szlovák állampolgárságuktól megfosztott magyarokra vonatkozott, s konklúzióként megfogalmazódott az, hogy az EU tétlenül nézi ezt. Erre elhangzott: működik egy kisebbségi munkacsoport, melynek elnöke Gál Kinga, akinek meghívására érkezett Brüsszelbe Boldoghy Olivér, aki a magyar állampolgárság megszerzésével elveszítette szlovák állampolgárságát. De a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem – MOGYE – képviselőit és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség – KMKSZ – elnökét, Kovács Miklóst, alelnökét, Brenzovics Lászlót is meghívta a képviselőasszony az EU fővárosába, ahol rajtuk keresztül a kisebbségek problémái nyilvánosságot kaptak. Utolsó kérdésként az autonómia, mint – látszólag - kampányfogás hozódott fel, ugyanis évek óta nincs előrelépés ebben az ügyben. Demeter Dorka erre azt válaszolta: a magyarokra jellemző, hogy nem tudnak együttműködni. Utalt a szlovákiai magyarok - Most-Híd és a Magyar Koalíció Pártja - széthúzására, vagy a pluralizmus jegyében létrejött romániai magyar pártformációkra. Egyébként meg tagállami hatáskör az autonómia, csakúgy, mint az is, hogy 2009 nyarán nem engedték be Sólyom László államelnököt Szlovákiába.

A látogatócsoport körében megjelent Járóka Lívia, aki a tavalyi magyar EU-elnökség legnagyobb eredményének könyvelte el a romastratégia kidolgozását. A képviselőasszony nemcsak a romák érdekeiért áll ki, hanem a nők jogaiért is, hiszen mint mondta: a nőknek 14 hónapig kell dolgozniuk ahhoz, hogy ugyanannyi pénzt kapjanak, mint a férfiak 12 havi munka után. Megtudták a jelenlévők, hogy nyugaton apasági szünet is jár, pl. szerda délután a belga férfiak hazamehetnek munkahelyükről, mivel iskolai szünet van akkor. Az is igaz viszont, hogy Belgiumban 3 hónapig jár a szülési szabadság, utána bölcsődébe kell adni a csecsemőt. A képviselőnő megosztotta a jelenlévőkkel, hogy ő maga csütörtöki napon szült, s hétfőn már bizottsági ülésen volt jelentéstevő, tehát egyetlen napig sem volt szülési szabadságon.

A kedvezőtlen demográfiai irány-arány kapcsán elmondta: egyrészt társadalmunk egyre inkább elöregedik, másrészt 2050-re a népesség 40 százaléka roma lesz, tehát nagyon fontos az, hogy a munkaképes lakosság valóban dolgozzon. A romák felemelkedéséhez pedig az iskolán és a munkán át vezet az út – szögezte le.

 

A plenáris terem karzatán helyet foglalva, bepillantást nyerhettek a látogatók a parlament munkájába. A képviselői jelenlét hazai hasonlóságot mutatott: a Schmallenberg-vírus járványszerű terjedésére kb. harmincan voltak kíváncsiak, ám a szavazásra megtelt a terem.

Az uniós tagállamok zászlói előtti fotózás után strasbourgi városnézés következett. A Notre Dame Székesegyház, a Guttenberg-szobor, a jellegzetes fagerendás épületek megtekintése után sétahajózáson vettek részt a Rajnán.

16-án elzászi barangolás következett, elsőnek az Elzász védőszentje, Szent Odile tiszteletére emelt kolostor és templom bejárásával. A 65 ezer lakosú Colmar város nevezetességei után az elzászi borvidék szőlőültetvényei mellett jutott el a csoport Riquewihrbe, ahol a vidék legjelentősebb borászatában borkóstolón vettek részt.

 

Hazafelé megálltak Mozart szülővárosában, az Alpok kapujában, Salzburgban, majd vasárnap reggelre értek vissza Földesre.

Kép és szöveg: Nyírő Gizella 


 
Címkék:



 
Megosztás:

Add a Twitter-hez   Add a Facebook-hoz  

 
Hozzászólás:



 
 
Makk Kálmán Mozi                       

 
Bihari Hírlap
legfrissebb száma

Bihari Hírlap legfrissebb száma

HIRDETÉS1
 
IMPRESSZUM | ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ                                               MÉDIAAJÁNLAT                                               JOGI NYILATKOZAT | TECHNIKAI AJÁNLÁS