A Berettyóújfalui Gazdakör fórumra invitálta a térség gazdálkodóit, hogy az ígéretekkel és az elért eredményekkel szembesítse a gazda érdekképviseletet ellátó Magosz elnökét, Jakab Istvánt.
A Berettyóújfalui Gazdakör fórumra invitálta a térség gazdálkodóit, hogy az ígéretekkel és az elért eredményekkel szembesítse a gazda érdekképviseletet ellátó Magosz elnökét, Jakab Istvánt.
Jakab István, aki egyúttal a Parlament alelnöke is, rövid helyzetelemzést adott, illetve vázolta a közeljövő megvalósulásra váró teendőit. Mindenekelőtt eredményként könyvelte el, hogy parlamenti felvetésére, megoldódott a széles mezőgazdasági gépjárművek főútvonalakon való közlekedése, valamint létrejött a Nemzeti Föld Alap. A földnyilvántartásról újfent megjegyezte, hogy az nem rendeződött a mai napig. – Márpedig egységes, hozzáférhető nyilvántartásra van szükség – hangsúlyozta.
A készülő földtörvényről a jelenlévők megtudhatták, hogy széles társadalmi vita kezdődött róla, melyet a gazdaérdekek figyelembe vételével szándékoznak elfogadtatni. Az állami tulajdonú földterületek bérbeadása kapcsán Jakab István elismerte, hogy „mindig lesz olyan földosztás, amivel az abból kimaradottak elégedetlenek lesznek, ám arra kell törekedni, hogy a helyben lakó gazdákat hozzuk helyzetbe” – szögezte le.
Emlékeztetett Jakab István arra, hogy idén január 1-től megszűnt a vízgazdálkodási társulásoknak fizetendő díj, a csatornák rendbetétele pedig a közmunkaprogram keretében elkezdődött.
Az állattenyésztésnek újra létjogosultságot kell szereznie – jelentette be a Magosz elnöke, hozzátéve, hogy „ki kell nyitni a hátsó udvarokat a sertésállomány növelése érdekében.”
Szólt még Jakab István a készülő kamarai törvény elfogadásáról is, valamint arról, hogy 2013. december 31-ig megszűnnek az őstermelői adókedvezmények.
A kedélyeket felkorbácsoló falugazdász hálózat megfelezéséről is említést tett az elnök, amiről csak utólag értesült, ám nem mond le az országosan szükséges 650 falugazdászi létszámról.
Viski József, a Vidékfejlesztési Minisztérium Stratégiai Osztályának vezetője a tanyafejlesztési programot ismertette. Kiderült: a megyéből 23 település pályázhat, térségünkből Komádi és Nagykereki idén.
A felvetések közt elhangzott: nagyon hiányoznak a falugazdászok, akik szakértelmükkel sokat segítettek a gazdáknak. Az egyik váncsodi hozzászóló sérelmezte, hogy az ígérettel szemben, nem sikerült elérni azt, hogy a területalapú támogatással együtt nyújthassák be a gázolaj jövedéki adójának visszaigénylését, illetve a tulajdoni lap földhivataltól való beszerzése 800 forintba kerül oldalanként. Azt is szóvá tette a felszólaló, hogy a megszűnő őstermelői adókedvezményekről semmit sem tudnak az érintettek. Mezei István újfalui gazdálkodó régi sérelmét hozta fel: eszerint a több mint három éve elkezdett családi gazdaságának átadása a mai napig nem oldódott meg! A gazdák úgy vélik, most is azok kapják a földet, akik korábban, illetve nem történt meg az elszámoltatás! „Nem újabb adókkal kellene sarcolni a lakosságot, hanem vagyonelkobzással sújtani az országot tönkretevőket!” – fogalmazott az egyik felszólaló. Kérték még a hozzászólalók azt is, hogy a helyben lakó gazdák helyzetbe hozását próbálja szem előtt tartani a kormányzat, mert már megkezdődött a spekulációs földvásárlás, pl. budapesti lakos Komádi határában vásárolt 50 millió forintért földet.
Jakab István válaszában elmondta: a média egy része azon dolgozik, hogy lejárassa a kormányt. Egyébként meg 2013. január 1-től ügyfélkapun keresztül lehet minden támogatást egy helyen igényelni. Az pedig, hogy mekkora az ideális birtok – Jakab szerint -, függ a családok, családtagok számától, illetve a növényi kultúrától is.