A Bihari térség húsz településén fut az a program, melynek félidejéről sajtótájékoztatón számolt be Szilágyi Péter projektmenedzser, Gyula Ferencné szakmai vezető, valamint Bánfalvi Győző pénzügyi vezető.
A Bihari térség húsz településén fut az a program, melynek félidejéről sajtótájékoztatón számolt be Szilágyi Péter projektmenedzser, Gyula Ferencné szakmai vezető, valamint Bánfalvi Győző pénzügyi vezető.
Elsőként Szilágyi Péter mondta el: nehéz sorsú emberek sokasága él Biharban, s a nincstelenség a lelkeket is rombolja. A szegénység elsősorban az idősek életében van jelen, de általában a lehetetlen helyzetben lévőknek próbálnak segíteni a mindennapok megélésében. Tapasztalatuk szerint az emberek őszintén megnyílnak, s megosztják problémáikat a szakemberek előtt. A program szükségességéről Gyula Ferencné számolt be. Elöljáróban leszögezte: sokan kerültek nehéz helyzetbe, akiket az ellehetetlenülés fenyeget. A projektben részt vevő húsz munkatárs 111 esetet dolgozott fel eddig, ami azt jelenti, hogy 540 személyes találkozás alkalmával 111 családot kerestek fel. Ahhoz, hogy az érintettek megosszák nehéz helyzetüket, bizalomra van szükség, ezért a szociális szférában dolgozó szakemberek vesznek részt a programban. A megkeresés eredménye: 111 családból 40 házasságban élő család, 24 élettársi kapcsolatban él, míg 28-an egyedül élnek, 19 esetben pedig gyermekét egyedül nevelő szülő.
A legnagyobb gond az adósság – derült ki az önértékelésből. Első helyen – 119 esetben – a közüzemi díjak elmaradása, második helyen a hitel, harmadik helyen a lakáshitel törlesztésének elmaradása, míg negyedik helyen a magánszemélyeknek való tartozás szerepel. A megoldási javaslatok eredményeként átütemezést kértek, amihez 92 kérvényt nyújtottak be, négy esetben pedig munkahelyhez juttattak embereket – sorolta az eddigi eredményeket Gyula Ferencné. Hozzátette még az elmondottakhoz, hogy életvezetési tanácsadással, részletfizetési lehetőséggel, szigorú elszámolással, a kiadások csökkentésével próbálják megoldani a nehéz sorsúak talpon maradását. Végeredményben az esetek harmada tekinthető megoldottnak, részben elintézettnek 68, míg 11 eset reménytelennek tűnik.
Gigászi küzdelmet vívnak a szakemberek az adósságcsapda elkerülése érdekében, ám az világosan kirajzolódik, hogy az emberek érzik, nincsenek egyedül – összegezte Gyula Ferencné, aki a program zárása idejére kétszáz család felkeresését, segítését szeretné elérni.