Megkezdődik a bihari és sárréti térségben 34 település bezárt hulladéklerakójának helyreállítása. Cél a környezeti terhelés csökkentése, a lerakók eredeti állapothoz közeli visszaállítása.
Megkezdődik a bihari és sárréti térségben 34 település bezárt hulladéklerakójának helyreállítása. Cél a környezeti terhelés csökkentése, a lerakók eredeti állapothoz közeli visszaállítása. A sikeres európai uniós pályázatból megvalósuló projekt nyitórendezvénye Berettyóújfaluban volt, a térség polgármesterei, valamint országgyűlési képviselője, Dr. Vitányi István és a megyei közgyűlés elnöke, a szintén országgyűlési képviselő, Bodó Sándor jelenlétében.
A házigazda polgármester, Muraközi István – aki egyúttal a Bihari Szilárd Hulladéklerakó és Hasznosító Társulás elnöke – , elmondta: a társulást 31 bihari és sárréti település hozta létre 1996-ban azzal a céllal, hogy megoldják a térségben keletkező hulladék kezelését, ártalmatlanítását. 2000-ben Debrecennel és Hajdúböszörménnyel közösen pályáztak az EU ISPA előcsatlakozási alapjához, melyből megvalósult egy szelektív hulladékgyűjtésre alapozott korszerű Hajdú-Bihar Megyei Hulladékgazdálkodási Rendszer. Berettyóújfaluban 2007-ben adták át a létesítményt.
Az eredeti programban a társulás kötelezettséget vállalt az abban részt vevő települések hulladéklerakóinak rekultivációjára, ám csak tíz lerakó helyreállítására volt lehetőség az alultervezett költségvetés miatt. A társulást viszont európai uniós előírás kötelezte a nem megfelelő hulladéklerakók bezárására, valamint azok eredeti állapothoz közeli visszaállítására. Ehhez nyert uniós támogatást a társulás, mely végül közel egymilliárd nyolcszáz millió forintból – 85 százalék uniós és 15 százalék hazai forrásból – valósítja ezt meg. Erre azért is van szükség, mert a nem megfelelően tárolt szemét szennyezi a talaj- és ivóvizet, illetve segíti az allergiát okozó gyomok és rágcsálók elszaporodását, így komoly gondot jelent a környezetnek és az emberi szervezetnek egyaránt. A felszámolás és helyreállítás több módszerrel és több ütemben - Berettyóújfalu, Biharkeresztes és Püspökladány esetében - valósul meg – tudták meg a jelenlévők Török Szabolcstól, az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség szóvivőjétől.